Pogrzeby świeckie w Warszawie – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

0
92
5/5 - (1 vote)

Pogrzeby świeckie, Warszawa – przebieg pożegnania i miejsca pochówku

Agnostycy, ateiści czy osoby niepraktykujące w ostatniej woli coraz częściej oczekują pogrzebu świeckiego. W Warszawie można liczyć nie tylko na zakłady pogrzebowe, ale i profesjonalnych Mistrzów Ceremonii Świeckich. Dowiedz się więcej o tym, jak odbywa się odprowadzenie zmarłego bez otoczki religijnej!

  • Świeckie pożegnanie zmarłego toczy się według ustaleń bliskich z mistrzem ceremonii lub pracownikiem zakładu pogrzebowego.
  • Niezwykle istotnym elementem uroczystości jest muzyka, np. utwory grane na trąbce.
  • Pogrzeby świeckie w Warszawie odbywają się na cmentarzach komunalnych – na parafialnych tylko za zgodą proboszczów.

Wiele osób wciąż ma szereg wątpliwości związanych z organizacją pogrzebu świeckiego. W Warszawie takie pożegnania należą do rzadkości, wg szacunków jednej ze stołecznych firm z branży funeralnej to ok. 2–4% wszystkich uroczystości. Rytuały i symbole religijne zwykle są zastępowane przez przemowy i wspomnienia, oprawa muzyczna jest bardziej rozbudowana – w rzeczywistości całość może mieć dowolny charakter. Jak mówi certyfikowany Mistrz Ceremonii Świeckich Andrzej Molenda, ceremonia pogrzebowa przebiega zgodnie z założeniami uzgodnionymi z rodziną oraz ew. życzeniami osoby zmarłej. A także księdzem lub innym kapłanem, jeżeli bliscy chcą połączyć świecki pochówek z modlitwami. Aczkolwiek niektórzy kapłani nie godzą się, by dołączyć do uroczystości w nieco drugoplanowym charakterze.

Jak wygląda pogrzeb świecki? Mistrz ceremonii pogrzebowej konsultuje wszystko z rodziną zmarłego

W każdej wierze nabożeństwo żałobne ma określony ceremoniał – kwestie do wygłoszenia, rytuały etc. Jeżeli pożegnanie ma być całkowicie pozbawione elementów wyznaniowych, na pierwszy plan wysuwa się mowa pogrzebowa. Mistrz ceremonii przedstawia ją wcześniej do akceptacji rodzinie. Treść koncentruje się na osobie zmarłej – jej życiu, wartościach, osiągnięciach, pozytywnych uczuciach i relacjach. To także czas na refleksje o przemijaniu oraz nieuchronnej śmierci. Pochówek świecki daje też więcej możliwości rodzinie i przyjaciołom, by zabrali głos i dodali kilka szczerych słów od serca.

W trakcie różnych etapów świeckiego pogrzebu nieodłącznie pojawia się muzyka. Czasami odtwarza się pewne nagrania, ale uroczysty charakter pożegnania sprawia, że znacznie lepiej brzmią wykonania na żywo. Organy lub fortepian muszą być w sali pożegnań. Często wykorzystuje się m.in. skrzypce, flet, gitarę, klarnet, wiolonczelę czy saksofon. Regularnie powtarzają się opinie, że to trąbka na pogrzeb ma najbardziej adekwatne brzmienie. Dobry trębacz ma w repertuarze rozmaite utwory, jest też otwarty na sugestie i życzenia. Podczas pogrzebu wybrzmiewają między innymi:

  • muzyka klasyczna;
  • kompozycje znane z filmów;
  • muzyka rozrywkowa;
  • utwory patriotyczne, wojskowe;
  • pieśni religijne.

Świecki pogrzeb w Warszawie można zorganizować na jednym z trzech cmentarzy komunalnych

Niereligijny pochówek na cmentarzu parafialnym jest dopuszczalny – a jeżeli w danej miejscowości nie ma żadnej nekropolii administrowanej przez władze samorządowe, to ew. sprzeciw księdza byłby bezskuteczny. Przynajmniej z prawno-formalnego punktu widzenia. W stolicy proboszczowie mogą swobodnie decydować, czy na zarządzanych przez siebie cmentarzach przykościelnych dać zgodę na pogrzeby świeckie. Warszawa ma Zarząd Cmentarzy Komunalnych, który może udostępnić miejsce pochówku na:

  • Cmentarzu Komunalnym Północnym (ul. Wóycickiego 14 na Bielanach);
  • Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (ul. Powązkowska 43/45 na Żoliborzu);
  • Cmentarzu Komunalnym Południowym (Antoninów – podwarszawska wieś pomiędzy Piasecznem i Jabłonowem).

Pogrzeby świeckie w Warszawie są organizowane przez profesjonalistów, którzy wieloletnie doświadczenie przekładają na indywidualne podejście oraz przywiązanie do jakości świadczonych usług. O odpowiednim poziomie może świadczyć np. przynależność do renomowanej organizacji w branży funeralnej. Takiej jak Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe.