Mimo coraz wyższej świadomości na temat holistycznego podejścia do zdrowia naszego ciała i umysłu, wciąż nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele czynników może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Na światło dzienne wychodzą coraz to nowsze fakty, które popierane są wynikami badań naukowców z całego świata. Oto mało znane ciekawostki, które mogą znacząco poprawić jakość życia każdego człowieka.
Wszystko zaczyna się w głowie – buduj szczęście, by budować zdrowie
Bardzo często zapominamy, albo wręcz nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz wellbeing (dobrostan, dobre samopoczucie) zaczyna się od spokoju, relaksu, zdrowia psychicznego. Kiedy w naszym organizmie powstaje stan zapalny, infekcja, problem z którymkolwiek z układów – udajemy się do lekarza, aby wykonać wszelkie potrzebne badania i postawić diagnozę. Zdarza się, że miesiącami szukamy przyczyny złego samopoczucia, a leczenie nie przynosi żadnych rezultatów. Wiele chorób cywilizacyjnych, autoimmunologicznych czy neurologicznych zaczyna się od przewlekłego stresu, chronicznego niewyspania, nerwicy. Nie od dziś znany jest wpływ kortyzolu, który potocznie nazywany jest hormonem stresu, na powstawanie chociażby niedoczynności tarczycy. A zatem medytacja, sesja terapeutyczna, odpoczynek, a nawet spełnianie się w swoim hobby lub życiu rodzinnym, mogą być kluczowe dla zdrowia całego organizmu. Takie oraz inne ciekawostki o zdrowiu znajdziemy między innymi na stronie Ewolucja myślenia.
Detoksykacja i post – klucz do regeneracji
Dostarczamy do organizmu wiele substancji szkodliwych, w tym nikotynę, alkohol, substancje uzależniające, a należy do nich nawet cukier. Coraz częściej mówi się o dobroczynnych właściwościach postu przerywanego, czyli tak zwanej diety intermittent fasting, którą nazywa się też „zdrową głodówką”. Post przerywany powinniśmy rozpocząć od odstawienia wszelkich używek, słodkich napojów, fast foodów. Metoda ta zakłada przeplatanie tak zwanej „głodówki” z czasem normalnego spożywania posiłków, czyli oknem żywieniowym. W trakcie okna żywieniowego spożywamy zbilansowane, pełnowartościowe i sycące posiłki, po to, aby następnie przez kilka do kilkunastu godzin pozwolić organizmowi na spokojne trawienie, wydalanie, regeneracje i usuwanie toksyn. Okno żywieniowe zależy od modelu, jaki przyjmiemy. Najpopularniejsza jest metoda 16/8 (16 godzin postu/8 godzin okna żywieniowego). W trakcie postu konieczne jest picie dużej ilości wody, która wspomaga oczyszczanie organizmu. Najprościej rzecz ujmując, to właśnie w czasie „głodu”, kiedy organizm nie jest zajęty trawieniem i wchłanianiem substancji odżywczych z pokarmu, mamy największą zdolność skupienia na regeneracji i pozbywania się wszelkich toksyn i trucizn z organizmu.
Słuchaj muzyki dla zdrowia serca
Muzyka ma niezwykłą moc nadawania kolorów naszemu życiu, ale niewielu wie, że wpływa także pozytywnie na nasze zdrowie. Regularne słuchanie ulubionej muzyki może przynieść wiele korzyści dla serca oraz ogólnego stanu zdrowia. Słuchanie muzyki o umiarkowanym tempie, o przyjemnej melodii i rytmie może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi, zmniejszeniu poziom stresu, a także poprawić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, takich jak nadciśnienie czy choroba wieńcowa. Muzyka to uniwersalny język, który potrafi dotrzeć do najgłębszych zakamarków naszych serc, dlatego warto znaleźć chwilę każdego dnia na relaksującą sesję z ulubionymi dźwiękami, na przykład podczas spaceru.
Inne ciekawe informacje znajdziesz na stronie: https://ewolucjamyslenia.pl