Sutanna to strój codzienny każdego księdza. Jako, że jest to wierzchni ubiór duchownych, który jest także ich cechą charakterystyczną, nie tylko wymaga odpowiedniej dbałości, ale również zastosowania dobrych materiałów i dopasowania. Czy wiesz, że istnieją konkretne zasady dotyczące jej wyglądu? Czy wiesz, że istnieją różne typy sutanny? Czy masz świadomość, że dzisiaj można zamówić nawet sutannę szytą na miarę? Czytaj dalej, a dowiesz się więcej!
- Sutanna – jaka jest jej historia?
- Sutanna – czym się charakteryzuje?
- Sutanna szyta na miarę – czy warto się na nią zdecydować?
Zwyczaj noszenia sutanny ma swoją historię, która nie jest znana wszystkim, a warto się z nią zaznajomić, bo jest bardzo ciekawa. Czy kapłani nosili charakterystyczny strój w postaci sutanny od zawsze? Czy sutanny księży katolickich różni coś, od tych z innego wyznania? Czy księża zawsze zakładali szaty kapłańskie? Opowiadamy na najważniejsze pytania.
Sutanna – jaka jest jej historia?
Zwyczaj noszenia sutanny szacuje się wiek XVI, kiedy to powstała idea powołania sutanny, jako oficjalnego stroju duchownych. Było to dokładnie w roku 1589, na wniosek papieża Sykstusa VI, który wydał rozporządzenie, zapisane w konstytucji Cum Sacrosanctum. Właśnie wtedy ustalono konkretne barwy, jakie dobierano w zależności od hierarchii kościelnej. Wcześniej zasady te nie były tak jasno określone, można powiedzieć, że panowała tutaj pewnego rodzaju dowolność – księża nosili wtedy zwykle jasne stroje, jak dzisiaj strój papieski.
Sutanna – czym się charakteryzuje?
Najbardziej charakterystyczną cechą jest fakt, że jak zostało wspomniane wyżej, sutanny ukazują dzisiaj hierarchię. Na przykład białą sutannę papieską mogą nosić tylko papieże, czarne tymczasem noszą wyłącznie prałaci, biskupi i kardynałowie – w zależności od stopnia w hierarchii różnią się one jednak wtedy kolorem obszycia.
Sutanna szyta na miarę – czy warto się na nią zdecydować?
Obecnie kapłani wkładają sutannę na co dzień, dlatego bardzo ważne jest, aby był to strój przede wszystkim wygodny. Musi być ona zgodna nie tylko z wytycznymi, posiadać odpowiednią ilość guzików, czy fason, albo być wykonana z konkretnego materiału – najlepiej takiego, który pozwala oddychać . Zazwyczaj księża noszą też inne sutanny latem, a inne zimą – aby latem było im bardziej przewiewnie, a zimą cieplej.
Ciekawostką jest, że coraz częściej przez księży wybierana jest sutanna szyta na miarę, czyli bardzo innowacyjne i coraz częściej stosowane rozwiązanie. Niektórzy księża diecezjalni bardzo cenią sobie taką opcję. Dzięki temu, każdy ksiądz będzie nie tylko czuć się niezwykle komfortowo, ale także dużo lepiej wyglądać. Prezencja też ma tutaj ogromne znaczenie.